DHCP Sunucusu:

Otomatik ip dağıtım sistemidir. İsteğe göre yerel ağda ip dağıtan başka bir cihaz bulunuyorsa bu servis kapatılabilir. Bu sunucu İstemci tanımlarına girilen kayıtlar varsa, o MAC adreslerine göre ip dağıtır. Orada bulunmayan kişilere de kendisine belirtilen aralıklarda ip dağıtır. Bant Genişliği Monitörü: Hat üzerinde toplam trafiğin anlık bant genişliğini monitör eder. Kullanıcıların her 150 saniyedeki giden ve gelen Bits/S değerlerini gösterir. Bant Genişliği Limitleme: Kullanıcı başına düşen bilinen port listesi dışından trafiğini limitleyen servis durumunu gösterir..

Firewall Sunucusu:

Firewall, iki ağ arasında güvenlik kapısı olarak işlev gören, ağ iletişimini kontrol ve takip eden bir sistemdir. Yönetilen Firewall Sistemi ile kurumlara yönelik bir güvenlik sistemi sağlar. Güvenilir olmayan ağlardan gelecek saldırıları önlemek için gereklidir. Stateful firewall özelliği vardır. İnternetten yerel ağa gelen trafik kapalı, yerel ağdan internete giden trafik açıktır.

Saldırı Tespit Sistemi:

IDS - Saldırı Tespit Sistemi İnternetden gelebilecek, ağdaki sistemlere zarar verebilecek, çeşitli paket ve verilerden oluşan saldırıları fark ederek, o anda önlem alırlar. Raporlar Kategorisinde “Saldırı Tespit Raporlarında” gösterir. Saldırı yapanların ip’lerini gösterir. Bu ip’lere tıklandığında ip’nin nereye ait olduğunu http://ww.ripe.net’ den sorgular. Deneme sayısını ve Byte cinsinden değerini verir. Burada 0 (sıfır) olarak gösterilenler, sadece port taraması yapan ip’lerdir.

VPN (PPTP) Sunucusu:

Sunucuya yerel ağ dışında, evden veya iş seyahatinde iken bağlanıp yerel ip almamızı, bu sayede yerel ağda bulunan programlara erişebilmemizi sağlar. Erişim Raporları: Raporlama Kategorisinde, “Erişim Raporlarının” çalıştığını gösterir. Yerel ağdaki kullanıcıların internet trafiğinin detaylı dökümünü çıkartır.

NAT Sunucusu (PPPoE):

Kullanıcıları internete çıkması için yerel ağda kullanılan sanal ipleri Türk Telekom’un verdiği gerçek ipye dönüşümünü sağlar. Layer3 Güvenlik Kategorisinde startik ip yapmanıza olanak sağlar. Bu bölümün ayarları Sistem Ayarları kategorisinde “Wan Ayarları” bölümünden Routing modunda kapatılıp açılabilir.

AntiKor (HTTP):

İnternetten, http (web-80 nolu port) üzerinde filtreleme yapar, yerel ağdaki bilgisayarların web trafiğini düzenler.

AntiKor (POP3):

İnternetten, pop3 (mail alma - 110 nolu port) üzerinden geçen trafiği süzer. Virüsü bulduğu zaman virüsü alan kullanıcıya, bulduğu virüsün ismini ve durum bilgisini gönderir. Mailin konu kısmında [AntiKor-Virus] olarak işaretlenir.

AntiKor (SMTP):

İnternetten, smtp (mail gönderme - 25 nolu port) üzerinden geçen trafiği süzer. Virüsü bulduğu zaman virüsü atan kullanıcıya, bulduğu virüsün ismini ve durum bilgisini gönderir. Mailin konu kısmında [AntiKor-Virus] olarak işaretlenir. Sayfa Yasaklama: İnternetten, web üzerinden yazılan adres bilgisine göre denetleme yapar. 120 binin üzerinde adres kategorilerine göre crack, warez, şiddet, porno v.s sitelerine girişi engeller.

NetFlow Hizmeti:

Üzerinden geçen bütün trafiğin data başlıklarını, istenilen bir collector’a(toplayıcıya) yollanmaktadır. Buradan internet trafik analizi yapılmaktadır.

MAC-IP Eşleştirmesi:

Yerel Ağ-Vlan Ayarlarındaki Ip Kilitlemesi açıldığı zaman, Sistem Ayarları Kategorisindeki İstemci Durumlarına girilen kullanılan kullanıcılar dışında hiç kimse internete çıkış yapamaz. Ancak kişinin kaydı bu bölüme girildikten sonra internete çıkabilir.

Spam Kontrol:

İnternetten, pop3 (mail alma - 110 nolu port) üzerinden geçen trafiği süzer. Mailleri derecelendirir ve puanlandırır. Kendi içinde 5 puanı geçen mailler, konu Kısmında [AntiKor-SPAM] olarak işaretlenir. SPAM’li mail de ek olarak mailin sonuna eklenir. Kullanıcı bunun SPAM olmadığına karar verirse, eml uzantılı ekteki orijinal maili açıp bakabilir.

Olusturulma Tarihi:2015-12-23 10:09:48
Guncelleme Tarihi: 2015-12-23 10:09:48